Friday, 29 May , 2020
امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹ - 7 شوال 1441
شناسه خبر : 617
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵ | 301 بازدید | ارسال توسط :

متخصصان بین المللی، طرح ایمن سازی سی و سه پل را تایید کردند

به گزارش اصفهان تیتر مدیر امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: طرح ایمن سازی موقت سی و سه پل از سوی متخصصان کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسکارسا ISCARSAH) تائید شد. شهرام امیری روز دوشنبه در حاشیه بازدید اعضای کمیته بین المللی آنالیز […]

متخصصان بین المللی، طرح ایمن سازی سی و سه پل را تایید کردند

به گزارش اصفهان تیتر مدیر امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: طرح ایمن سازی موقت سی و سه پل از سوی متخصصان کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسکارسا ISCARSAH) تائید شد.

شهرام امیری روز دوشنبه در حاشیه بازدید اعضای کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری(ایسکارسا ISCARSAH) از بناهای تاریخی اصفهان در گفت و گویی افزود: این گروه ۱۳ نفره وابسته به یونسکو از کشورهای ژاپن، اسپانیا، یونان و فرانسه هستند که در سفر یکروزه خود با محوریت پژوهش و همفکری با مرمتگران از نحوه مرمت سی و سه پل و میدان تاریخی امام اصفهان بازدید کردند.

وی گفت: تبادل نظر در باره نحوه پایش و مرمت آثار تاریخی با مرمتگران از برنامه های سفر این کارشناسان به شهر تاریخی اصفهان است.

وی افزود: در بازدید کارشناسان بین المللی از سی و سه پل، پیامدهای فرونشست زمین ناشی از خشکسالی در این اثر مورد تایید اعضای تیم یاد شده قرار گرفت.
امیری تصریح کرد: نظر اعضای کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری (ایسکارسا ISCARSAH) این بود که طرح مقاوم سازی این پل می تواند به عنوان یک طرح پایلوت در خیلی از بناهای تاریخی جهان به عنوان طرح ایمن ساز موقت اجرا شود.

وی ادامه داد: این گروه با تایید این طرح، اطلاعات مربوط به آن را دریافت کردند تا سایر مناطق جهان هم از اطلاعات آن استفاده کنند.

مدیر امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، استفاده از خشت، گل و آجر در بنای سی و سه پل و نگهداری این مصالح با ساروج را از مهمترین نکاتی دانست که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.
وی همچنین افزود: هرچند طرح ایمن سازی موقت پل مورد تایید قرار گرفت اما آنها روی پایش های پل و فرو نشست زمین ناشی از پایین رفتن آب های زیر زمینی و قطع و وصل مکرر جریان آب در زمان خشکسالی تاکید داشتند و طبق نظر آنها باید پایش ها دائمی شود.

امیری گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت هایی در باره پایش پل ها با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان انجام داده که البته فرونشست زمین تاکنون، پل های تاریخی اصفهان را تهدید نکرده است.
وی با اشاره به وجود پنج پل تاریخی در اصفهان گفت: این پل ها و سازه های تاریخی بطور دائم پایش می شوند و بزرگترین آنها سی و سه پل و پل خواجوست که در حال حاضر هیچگونه خطری آنها را تهدید نمی کند و اگر خطری هم تهدید کند، بسرعت رسیدگی می شود.

امیری در باره بازدید متخصصان بین المللی از مجموعه نقش جهان اصفهان نیز گفت: اعضای این کمیته در بازدید از کاخ عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام در جریان آخرین تئوری های مرمت کارشناسان میراث فرهنگی استان قرار گرفتند و با اساتید مرمت گفت و گو کردند.

وی تصریح کرد: متخصصان کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری، میدان امام را یکی از بهترین میادینی دانستند که هم از لحاظ کالبد معماری و هم از لحاظ تزئینات وابسته به آن منحصر به فرد است و مسجد شیخ لطف الله و چگونگی مرمت آن نیز مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: کاخ عالی قاپو به عنوان دومین سازه چوبی تاریخی کشور بعد از کاخ موزه چهلستون نیز برای کارشناسان بسیار جذاب بود و شیوه مرمت گران اصفهانی و اینکه چگونه توانسته اند بنایی که بیش از ۸۰ درصد آن از چوب است را بعد از ۴۰۰ سال مرمت و نگهداری کنند، باعث حیرت آنها شد .

مدیر امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: این تیم با بازدید از هشت بنای تاریخی ایران با کارشناسان مرمت میراث فرهنگی تبادل نظر کردند و امیدواریم بر اساس آن و با یک تعامل بتوانیم از ایده ها و نوآوری های جدیدی برای مرمت این بناها بهره ببریم.

به گزارش ایرنا، کمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه‌های میراث معماری ایسکارسا فعالیت خود را از سال ۱۹۹۶ شروع کرد و در این نهاد مهندسان و معماران جهانی حضور دارند.

این کمیته هر دو سال یکبار جلسه‌ای را با موضوع حفاظت از ابنیه تاریخی برگزار می‌کند و کمک به دانش حفظ میراث فرهنگی، ارائه توصیه‌های مربوط و مشارکت در ساماندهی برنامه های حفاظت از آثار تاریخی از دیگر فعالیت‌های این کمیته است.

با توجه به بروز خشکسالی های مکرر در رودخانه زاینده رود، برخی از پل های تاریخی اصفهان بتدریج دچار مشکلاتی می شوند که لازم است نظارت دقیق تری نسبت به گذشته بر روی آنها انجام شود.

به گفته مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خشکسالی همچنین بر روی کیفیت نگهداری از پل های تاریخی تأثیر منفی دارد و برای کاهش این آسیب ها اعضای کمیته پایش پل های تاریخی مشتمل بر کارشناسان میراث فرهنگی در حوزه سازمان و دانشگاه به صورت منظم پل های تاریخی زاینده رود را از مبدأ تا مقصد به صورت مستمر بررسی می کنند و اقدامات لازم را برای نگهداری و مرمت آنها انجام می دهند.

سی‌ و سه‌ پل یکی از پل های تاریخی اصفهان است که در معرض آسیب های ناشی از خشکسالی قرار گرفته است.
این پل با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض در دوره شاه عباس صفوی ساخته و با شماره ۱۱۰ در سال۱۳۱۰ ثبت ملی شده است.

میدان تاریخی امام اصفهان نیز شامل عالی ‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سر در قیصریه به شماره ۱۰۲ سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

م: ایرنا

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.